X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تبدیل گاز دی اکسید کربن به اتانول

ه
تبدیل گاز دی اکسید کربن به گاز اتانول

دانشمندان آمریکایی به تازگی به روشی کم هزینه و کارآمد برای تبدیل گاز دی اکسید کربن که یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا و پدیده گرم شدن جهانی است، به گاز اتانول دست یافته اند. گاز اتانول سوختی پاک و پر مصرف ترین سوخت زیستی در جهان است.

به گزارش کلیک، دانشمندان آمریکایی به تازگی عنوان کرده اند که آن ها به طور تصادفی به وجود روشی اقتصادی و کارآمد برای تبدیل گاز دی اکسید کربن که یکی از دلایل اصلی پدیده گرم شدن جهانی است، به یک سوخت پاک یعنی اتانول پی برده اند. این روش می تواند به راهی برای دست یافتن به یک منبع جدید انرژی تجدید پذیر و پاک تبدیل شود.

این محققان آمریکایی ماه گذشته اعلام کردند که آن ها به صورت تصادفی موفق به ایجاد کاتالیستی (مبدلی برای تبدیل گازهای سمی و مضر به ترکیباتی بی خطر) شده اند که می تواند گاز دی اکسید کربن را بدون استفاده از مواد کمیاب و گران قیمتی همچون پلاتین به میزان بالایی از اتانول تبدیل کند.

اتانول گازی است که از محصولات طبیعی مانند شکر و ذرت تولید می شود و پر مصرف ترین سوخت زیستی در سراسر جهان است.

بسیاری از کشورها مانند آمریکا و چین در حال کاهش مصرف سوخت های فسیلی و تلاش برای افزایش سوخت های زیستی هستند؛ زیرا سوخت های فسیلی دلیل اصلی افزایش گازهای مضر و پدیده تغییر اقلیم هستند.

طبق گفته های این محققان، ذرات موجود در عنصر کربن و فلز مس و همچین گاز نیتروژن و جریان الکتریسیته باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی می شود که می تواند دی اکسید کربن را به راحتی به اتانول تبدیل کند.

محققان مدت ها تلاش کردند تا به یک سری واکنش های شیمیایی جدید دست پیدا کنند که بتوانند از طریق آن ها گاز دی اکسید کربن را که به دلیل مصرف سوخت های فسیلی به وجود می آیند،  به یک سوخت پاک تبدیل کنند. آن ها سرانجام موفق شدند به روشی دست پیدا کنند که روشی کم هزینه و کارآمد برای تولید گاز اتانول است.

سرپرست این گروه تحقیقاتی اذعان کرد: “ما موفق شدیم گاز دی اکسید کربن را که یک گاز بی مصرف و مضر  است و از مصرف سوخت های فسیلی به وجود می آید، به پرمصرف ترین سوخت زیستی پاک در جهان یعنی اتانول تبدیل کنیم”.

اگر چه فرایند تبدیل گاز دی اکسید کربن به گاز اتانول با استفاده از یک کاتالیست فرایند دشوار و پیچیده ای بود، اما نتیجه واقعاً شگفت انگیزی داشت.

محققان در حال انجام آزمایشاتی برای یافتن روشی هستند که بتوانند گاز دی اکسید کربن را با استفاده از روش مذکور به صورت گسترده و در مقیاس صنعتی به گاز اتانول تبدیل کنند.

فرایندی که در این فناوری به کار گرفته می شود می تواند با دیگر منابع انرژی تجدید پذیر و پاک مانند انرژی خورشیدی و انرژی باد ترکیب شود و استفاده از این انرژی ها را کارآمدتر کند.

انرژی برق مازاد بر مصرف تولید شده توسط انرژی خورشید و باد، غالبا پس از ذخیره شدن در باتری ها از بین می رود.

محققان به بیان این مطلب پرداختند که با استفاده از فناوری جدید ایجاد شده می توان از برق مازاد بر مصرف، برای تولید گاز اتانول به منظور تأمین نیروی تاسیسات و توربین های خورشیدی در زمان کافی نبودن قدرت انرژی خورشید یا باد، استفاده کرد؛ بنابراین این فناوری می تواند برای ایجاد توازن شبکه ای که انرژی آن توسط انرژی های تجدید پذیر ناپایدار و متغیر تأمین می شود، مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از محققانی ارشد و متخصص در زمینه سوخت های مختلف به بیان این مطلب پرداخت که فناوری جدیدی که توسط این محققان ایجاد شده است، می تواند گامی بزرگ برای ایجاد یک سیستم انرژی کارآمد با تولید میزان کمی از گاز دی اکسید کربن باشد.

محققان در حال انجام مراحل اولیه ایجاد صنعت جدیدی برای تولید فراورده های شیمیایی هستند که پایه و اساس فعالیت آن گاز دی اکسید و الکتریسیته است. با کمک این فناوری می توان صنایعی را ایجاد کرد که هیچ گاز دی اکسید کربنی بر اثر فعالیت آن ها تولید نشود.

ایجاد چنین فرایند مفیدی برای کاهش میزان آلودگی هوا نیازمند دسترسی به میزان زیادی از برق تولید شده توسط انرژی های پاک است؛ اما برای تحقق یافتن این هدف، هنوز باید کارهای زیادی انجام داد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد