X
تبلیغات
زولا

طرح‌هایی برای تسخیر باد

باد


توربین‌های بادی جدید، شامل دو نوع اصلی با محور افقی و عمودی هستند. توربین‌های بادی از 100 کیلووات تا چندین مگاوات انرژی تولید می‌کنند و معمولا به تعداد زیاد در مزارع بادی کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند. البته توربین‌های زیر 100 کیلووات نیز در خانه‌ها برای پمپاژ آب یا مصارف ساده استفاده می‌شوند.

زیست آنلاین- انرژی ،باد به عنوان منبع تمیز و تجدیدپذیر در هر جای جهان می‌تواند به فرآیند تولید انرژی کمک کند. باد، نوعی انرژی خورشیدی به شمار می‌رود که در نتیجه ناهمگونی دمای جو، بی‌نظمی‌های سطح زمین و گردش زمین ایجاد می‌شود امروز مزارع توربین‌های بادی در جهان از روش‌های سودمند تولید انرژی برای انسان و محیط زیست به شمار می‌رود.

توربین‌های بادی چطور برق تولید می‌کنند ؟

توربین‌های بادی جدید، شامل دو نوع اصلی با محور افقی و عمودی هستند. توربین‌های بادی از 100 کیلووات تا چندین مگاوات انرژی تولید می‌کنند و معمولا به تعداد زیاد در مزارع بادی کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند. البته توربین‌های زیر 100 کیلووات نیز در خانه‌ها برای پمپاژ آب یا مصارف ساده استفاده می‌شوند.

توربین‌های بادی الهام گرفته از بال مرغ مگس‌خوار

مرغ مگس‌خوار در طبیعت از پرندگانی است که به دلیل شکل آیرودینامیک بال‌ها می‌تواند بیشترین میزان تولید انرژی را داشته باشد. همچنین این پرنده می‌تواند مدت زمان طولانی در هوا شناور بماند.

 توربین‌های بادی انواع مختلفی دارند، اکنون یک شرکت تونسی، توربین‌هایی بادی طراحی کرده است که تیغه‌های آن از شکل بال‌های مرغ مگس‌خوار الهام گرفته شده است. تیغه‌های نوسانی دوتایی این توربین همچون بال‌های مرغ مگس‌خوار هنگامی که در هوا معلق است، در هشت جهت حرکت و برق تولید می‌کند.

تیغه‌های این توربین از جنس فیبر کربن و 6/1 متر طول دارد و با وجود این که از توربین‌های سه تیغه معمول کوچک‌تر است، محیط 5/3 متری را پوشش می‌دهد و می‌تواند در مناطق مسکونی هم استفاده شود.

 

 

توربین‌های بادی عظیم رکورد تولید انرژی را ثبت می‌کنند

بتازگی یک شرکت دانمارکی از توربین‌هایی بادی رونمایی کرده است که در یک بازه زمانی 24 ساعته به صورت آزمایشی 216هزار کیلووات ساعت انرژی تولید می‌کند. ارتفاع این توربین، 220 متر است و هر یک از تیغه‌ها 80 متر طول دارد. هرچه ابعاد این توربین‌ها بزرگ‌تر باشد، هزینه نصب، راه‌اندازی و نگهداری آنها برای تولید هر کیلووات برق کاهش پیدا می‌کند. یکی دیگر از مزایای این توربین این است که بعد از طول عمر 25 ساله تا 80 درصد قابل بازیافت است.

توربین‌های بادی هلیمی شناور

در حالی که همه توربین‌های بادی در دریا یا خشکی ساخته شده‌اند، توربین‌های خلاقانه مدرنی طراحی شده که در آسمان شناور می‌ماند. نخستین توربین بادی هوابرد سال 1393/ 2014 در منطقه آلاسکا به شکل یک بالن هلیمی به هوا فرستاده شد. توربین شناور در آسمان به دلیل سرعت بیشتر باد ،پنج تا هشت بار قدرتمندتر از زمین عمل می‌کند.

مزارع بادی در ایران
اکنون در ایران 9 مزرعه بادی وجود دارد که در مجموع، 151 مگاوات انرژی تولید می‌کنند. این نیروگاه‌ها در شهرهای منجیل، بینالود، خواف، تاکستان، زابل، ماهشهر، شیراز، اصفهان، تبریز و اردبیل قرار دارند. توان نیروگاه بادی منجیل در استان گیلان 8/100 مگاوات و توان نیروگاه بادی بینالود در خراسان رضوی 2/28 مگاوات است.

منبع:انجمن انرژیهای تجدید پذیر

 


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد