دو ماه تابش خورشید در ایران معادل کل ذخایر نفت و گاز شناخته شده در کشور است

مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شر کت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: تاکنون بیش از یکصدهزار متر مربع کلکتورخورشیدی حرارتی توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با صرفه جویی سالانه 60 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در سراسر کشور نصب شده است.
  

به گزارش نفت نیوز، کلکتورها وظیفه جذب انرژی خورشید را بر عهده دارند. بعنوان مثال، بخش اصلی یک آبگرمکن خورشیدی کلکتور آن است که خود شامل یک ورق است که به‌وسیله تابش کلی خورشید حرارت یافته و حرارت خود را به یک سیال جذب کننده (مانند آب ) که داخل لوله در حال جریان است، منتقل می‌کند.

مهندس ابوالقاسم لطفی اظهار داشت: تاکنون بیش از 17 هزار سیستم خورشیدی خانگی و 800 سیستم خورشیدی عمومی با حمایت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت را ه اندازی شده است.  دو ماه تابش خورشید در ایران معادل کل ذخایر نفت و گاز شناخته شده در کشور است/ بیش از 100هزار متر مربع کلکتور خورشیدی حرارتی توسط شرکت بهینه سازی در کشور نصب شد

وی در ادامه، انرژی خورشیدی را به عنوان انرژی پاک،رایگان و نعمت لایزال خدادادی عنوان کرد و اظهار داشت: کشور ما با داشتن بیش از 300 روز آفتابی و متوسط تابش 2200کیلووات ساعت در هر متر مربع ظرفیت بسیاربالایی جهت استفاده از انرژی خورشیدی داشته و همچنین اثرات مثبت زیست محیطی فراوان در جهت کاهش مصرف سوخت دارد. 

لطفی تاکید کرد:طبق بررسی های بعمل آمده انرژی سه‌روزتابش خورشید برابر با تمام‌انرژی های فسیلی موجود است بطوری که انرژی چهل روز تابش خورشید با انرژی مورد نیازیک قرن برابر بوده و همچنین دو ماه تابش خورشید در ایران معادل کل ذخایر نفت و گاز شناخته شده در کشور می باشد بنابراین اگر تنها 1% مساحت ایران با انواع سیستم‌های خورشیدی پوشانده شود،قابلیت تامین کل انرژی مورد نیاز کشور وجود خواهد داشت. 

لطفی به کاربردهای انرژی خورشیدی اشاره کرد و اظهار داشت: تولید انرژی حرارتی از انرژی خورشیدی جهت گرمایش آب مصرفی ، گرمایش فضا ،گرمایش آب استخرها و مخازن ذخیره آب فصلی ، آب شیرین کن‌ خورشیدی ، نیروگاه حرارتی خورشیدی ،اجاق خورشیدی و تولید سرمایش خورشیدی و تولید انرژی الکتریکی از انرژی خورشیدی (فتوولتائیک)، تامین مستقیم انرژی الکتریکی از نور خورشید بوسیله سلولهای خورشیدی از جمله کاربردهای انرژی خورشیدی است. 

مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شر کت بهینه سازی مصرف سوخت در پایان یادآور شد: در ساختمان شرکت بهینه سازی نیز از آبگرمکن های خورشیدی بعنوان پیش گرم کن سیستم موتورخانه مرکزی استفاده شده است و تجهیز ساختمانهای شرکت ملی نفت ایران و سایر مراکز عمومی و دولتی از پروژه های در دست اقدام شرکت بهینه سازی مصرف سوخت است.

به گزارش نفت نیوز، گرمایش آب و فضا مجموعاً بیش از 80% انرژی را در ساختمان‌ها مصرف می‌کند و بنابراین بیش از یک سوم کل انرژی مصرفی جهان در جهت گرمایش مصرف می‌شود. از این میان گرمایش آب به طور متوسط 20 تا 30 درصد کل انرژی مصرفی در خانه را مصرف می‌کند. 


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد