بخش بزرگی از بحران آب , و اقتصاد ایران ناشی از سوء مدیریت است

اصفهان- ایرنا- رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: بخش بزرگی از بحران آب به سوء مدیریت های سال های گذشته و بهره وری پایین آب برمی گردد.

به گزارش ایرنا، 'عبدالله کیانی' روز سه شنبه در اجلاس شورای اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه بحران آب مساله بسیار جدی و پیچیده ای است، افزود: حفر بی رویه چاه ها، بی توجهی به مدیریت حوزه آبریز زاینده رود و غلبه نگاه استانی بر نگاه ملی، الگوی کشت نامناسب و مصرف آب در کشت محصولاتی که هیچ توجیه اقتصادی ندارد، در ایجاد این بحران دخیل بوده است.
وی استقرار صنایع آب بَر در اقلیم خشک استان، بی توجهی به مسائل اقلیمی و جغرافیایی و آلودگی منابع آب شیرین حاصل از آلاینده های کشاورزی و صنعتی و فرسودگی شبکه های آب شهری را از دیگر موارد ایجاد این بحران دانست.
رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: ربط دادن دلیل ایجاد بحران آب به مساله کاهش نزولات جوی، فرافکنی مساله و ساده سازی موضوع است.
کیانی خاطرنشان کرد: آثار زیانبار بخش عمده سد سازی در کشور برغم اثرات نامطلوب زیست محیطی آن و تحت تاثیر سود بالای پروژه های سد سازی، نادیده گرفته شده است.
وی با بیان اینکه امروز نرخ خالی شدن سفره های آب زیرزمینی ایران یکی از سریعترین نرخ ها در جهان است، گفت: ساختار مدیریتی و بهره برداری از آب در ایران یک ساختار پوسیده محسوب می شود و از فرایند استحصال تا مصرف ایراد اساسی دارد.
رئیس شورای اسلامی استان با بیان اینکه مدیریت بر منابع آب باید بصورت قطره ای باشد و بر مصرف هر قطره آب شیرین باید نظارت شود، گفت: بی توجه جدی به مساله آب و ورود حاکمیت به این قضیه، یک تهدید جدی است که امکان بروز تنش ها و درگیری های فراوان را بدنبال دارد.
وی با بیان اینکه آموزش، کار کارشناسی و مدیریت قاطع دولت، سه عامل تعیین کننده در مدیریت بر منابع آب محسوب می شود، افزود: در کنار همه این عوامل باید سهم انرژی را از آب کاست و وابستگی به تولید برق در نیروگاه های برق آبی را کم کرد.
کیانی با بیان اینکه باید توسعه انرژی های پاک بویژه انرژی خورشیدی را با توجه به اقلیم ایران بطور جدی دنبال کرد، گفت: توسعه انرژی خورشیدی بعنوان بخش بسیار مهمی از کنترل بحران آب محسوب می شود.
وی با اشاره به لزوم پیگیری جدی اجرای طرح 9 ماده ای شورایعالی آب کشور در استان اصفهان، گفت: برای عبور از بحران آب در ایران بویژه در استان اصفهان باید همه تلاش کنند.
رئیس شورای اسلامی استان اصفهان هشدار داد: مساله آب یک مساله بخشی نیست بلکه یک بحران ملی است که نمود آن در استان اصفهان بسیار آشکارتر است.
به گزارش ایرنا، استان اصفهان بدترین روزهای خشکسالی در مقایسه با میانگین 40 سال اخیر را تجربه می کند، واقعیتی تلخ که برون رفت از آن نیازمند مشارکت همه جانبه و مستمر ارگان ها و مردم در تمام فصول سال است.
زاینده‌ رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران به طول 350 کیلومتر در دهه های اخیر بدلیل خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است.
میزان بارش و آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود بیانگر شرایط نامطلوب در فلات مرکزی ایران بویژه استان اصفهان است.
خشکسالی امسال در 70 سال اخیر بی سابقه توصیف شده و این پدیده اکنون 90 درصد از وسعت استان اصفهان را فرا گرفته است.

*** اول شهریور، آخرین فرصت برگزاری انتخابات هیات رییسه شوراهای شهر***
رئیس شورای اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه به استناد مواد 17 و 18 قانون شوراها، مبنای فعالیت شوراهای فرادست، اولین انتخابات شوراست، گفت: اول شهریور آخرین فرصت برای برگزاری انتخابات هیات رییسه شوراهای شهر است و بعد از این تاریخ، هیات رییسه فعلی وجاهت قانونی ندارد.
کیانی با بیان اینکه باید شوراهای شهر و روستا، انتخابات هیات رییسه خود را تا یکی دو روز آینده برگزار کنند، افزود: برگزار نکردن انتخابات هیات رییسه شوراها در موعد قانونی تخلف محسوب می شود و هیات رییسه قبلی وجاهت قانونی ندارد و موضوع آن قابل طرح در هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهاست.
وی گفت: مدت زمان قانونی هیات رییسه یکسال است و باید یک هفته قبل از انقضاء مهلت قانونی، انتخابات هیات رییسه شوراهای فرادست برگزار و نتیجه آن اعلام شود.
رئیس شورای اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه یک ابهام حقوقی در مورد انتخابات هیات رییسه شوراهای شهر وجود دارد، گفت: دوره فعالیت شوراها بر اساس ماده 3 قانون اصلاح موادی از قانون شوراها، از 14 مرداد آغاز می شود و از طرفی شوراهای دوره پنجم از اول شهریور کار خود را شروع کردند.
رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: ماده 18 قانون شوراها نیز مدت زمان کار هیات رییسه شورا را یکسال می داند و این ابهام وجود دارد که هیات رییسه شوراهای شهر و روستا تا 14 مرداد یا تا اول شهریور ماه وجاهت دارد.
وی با بیان اینکه نظر وزارت کشور در این مورد 14 مرداد و نظر شورایعالی استانها اول شهریور است، تاکید کرد: باید این ابهام با استفساریه از مجلس شورای اسلامی مشخص شود.
جلسه شورای اسلامی استان اصفهان با حضور 24 نفر از نمایندگان شهرستان های استان در این شورا برگزار شد.
دستور کار این جلسه شورای استان به لزوم توجه جدی به اهمیت کشاورزی و آب اختصاص پیدا کرد.
در این جلسه قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان و معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز برای پاسخ به سئوالات اعضای شورای اسلامی استان حضور داشتند.
بیش از سه هزار و 500 نفر در استان اصفهان عضو شوراهای شهر هستند.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد