X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ساخت و ساز در برخی مناطق شیراز ممنوع شود

شیراز-ایرنا-رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: برای جلوگیری از پیامدهای حوادث طبیعی و زلزله، باید ساخت و ساز در برخی مناطق شیراز مانند دامنه کوه که احتمال خطر بیشتری وجود دارد ممنوع شود.

به گزارش ایرنا نوذر امامی، چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه لازم است برای احداث ساختمان به مباحث زمین شناسی و ژئوتکنیک توجه شود، اظهار داشت: کلانشهر شیراز روی گسل زلزله قرار دارد به گونه‌ای که چندین گسل فعال از مسیر معالی آباد تا میانرود و همچنین در مسیر حسینی الهاشمی وجود دارد.
امامی ادامه داد: به دلیل اشتیاق ساختمان سازی در دامنه‌های کوه این محدوده‌ها تصرف شده به گونه‌ای که مسکن و شهرسازی و شهرداری نیز در طرح تفصیلی این محدوده‌ها را به صورت بلند مرتبه سازی پیش بینی کرده اند.
وی اضافه کرد: این در حالی است که دامنه‌ها باید از دسترسی محفوظ باشند و نباید منابع طبیعی و مسکن و شهر‌سازی آنها را واگذار کنند و در صورت واگذاری باید به مباحث ژئوتکنیک و زمین شناسی نیز حتما توجه شود.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: شورا و شهرداری باید تدابیری بیندیشند که مطالعات و اقدامات موثر در حیطه زمین شناسی و همچنین پدافند غیر عامل در ارتباط با زلزله در این محدوده ها اجرا و رعایت شود تا مردم با اطلاع از ارتفاع مجاز ساختمان در این محدوده ها بتوانند در پهنه های مختلف اقدام به ساخت و ساز کنند.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کمیسیون معماری و شهرسازی به بررسی موضوع استفاده از مصالح استاندارد در ساختمان سازی پرداخته، گفت: طول عمر ساختمان ها در دنیا حدود 100ساله است اما به دلیل عدم استاندارد بودن مصالح ساختمانی، طول عمر ساختمان ها در ایران بیش از 50 سال نیست.
امامی اظهار داشت: با توجه به اینکه ساختمان سرمایه ملی است، تلاش برای پایداری و استحکام ساختمان‌ها تلاش برای حفظ و صیانت از سرمایه مردم است.
وی، با اشاره به بررسی مبحث ملی ساختمان در کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز، بیان داشت: ساختمانی ممتاز است که در آن به معیارهای مصرف بهینه‌ انرژی توجه شود.
امامی ادامه داد: استفاده از سوخت‌های فسیلی افزون بر هزینه‌ بالا، سبب آلودگی هوا نیز می‌شود از این رو باید به سوی استفاده از انرژی خورشیدی برویم.
امامی بیان کرد: زیاد بودن تعداد روزهای آفتابی در ایران برای تولید برق یکی از مزایای کشورمان به شمار می آید از این رو مقرر شده شهرداری برای سازندگان و مالکانی که از نیروگاه خورشیدی استفاده می‌کنند بسته‌های تشویقی در نظر بگیرد تا مردم نسبت به ایجاد این نیروگاه‌ها ترغیب شوند و این امر در نهایت منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد