X
تبلیغات
زولا

بومی سازی فناوری طراحی ساخت و تولید سلول های خورشیدی به روش سیلیکون آمورف در خوزستان

اهواز - ایرنا - شرکت برق منطقه ای خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز با اجرای یک پروژه ملی تحقیقاتی مشترک موفق شدند برای نخستین بار در کشور فناوری طراحی و تولید ساخت سلول های خورشیدی به روش سیلیکون آمورف را بومی کنند.

مدیر روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خوزستان شامگاه جمعه در حاشیه برپایی نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری خوزستان در اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شرکت برق منطقه ای خوزستان با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز برای نخستین بار در کشور به دانش فنی و فناوری طراحی و ساخت نوعی از سلول های خورشیدی مبتنی بر سیلیکون آمورف هیدروژنه موسوم به فیلم نازک (نسل دوم) دست یافت.
تورج فتاحی افزود: سیلیکون آمورف تکنولوژی تولید انرژی از صفحات خورشیدی است که تولید و نمونه های آزمایشگاهی آن با موفقیت آزمایش شده و اکنون بحث تولید انبوه آن مطرح است.
وی با اشاره به ضرورت دستیابی به فناوری های تجدید پذیر بومی در کشور گفت: جهان از بحث تولید انرژی از طریق سوخت های فسیلی فاصله گرفته و به سمت انرژی های تجدید پذیر از جمله انرژی خورشیدی رفته و اکنون ضروری است که ایران نیز به این شیوه مرسوم تولید انرژی دست یابد.
فتاحی یادآور شد: این فناوری به عنوان یک طرح شاخص با حمایت های مادی و معنوی شرکت برق منطقه ای خوزستان و تجهیز آزمایشگاه تحقیقاتی سلول های خورشیدی در دانشگاه شهید چمران در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ثبت رسیده است.

** تولید انبوه فناوری های نوین، مشکل بیکاری را رفع می کند
مجری طرح تحقیقاتی فناوری ساخت سلول های خورشیدی با استفاده از فناوری سیلیکون آمورف نیز با اشاره به ضرورت بومی سازی فناوری های نوین گفت: اگر روی فناوری خورشیدی در کشور کار کنیم و مولد باشیم، مشکل بیکاری کشور تا میزان زیادی حل می شود و حتی می توانیم صادر کننده این فناوری باشیم.
همچنین نبی اله کوثریان قابل دسترس بودن ابزار و امکانات این روش در کشور را یکی از دلایل انتخاب این نوع فناوری برشمرد و افزود: این فناوری برای ساخت سلول های با ابعاد بزرگ امکان پذیر بوده و با توجه به امکانات، ابزار و نیاز و شرایط حاکم بر کشور، انتخاب شده است.
وی گفت: این فناوری در دماهای بالا مانند 80 درجه آزمایش شده و علاوه بر راندمان بالاتر نسبت به فناوری های مشابه، با محیط خوزستان نیز سازگاری بیشتری دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: این مطالعات در ایران هم سطح با مطالعات جهانی است و از نظر فناوری و دانش کار با مشکل خاصی روبه رو نیستیم ولی در کشور ما کمبودهای جانبی از جمله محدودیت در ابزار وجود دارد که نیازمند توجه بیشتری است.
وی با بیان اینکه تولید نیمه صنعتی نیازمند حمایت مادی و معنوی بالا و دانش بسیار است، گفت: تولید انبوه نیازمند طراحی جدید و وجود ابزار و دستگاه ها و سیستم متناسب با نیاز این صنعت است.
مجری طرح تحقیقاتی فناوری ساخت سلول های خورشیدی افزود: نیاز است سیاست وزارت نیرو و دولت به نفع تولید کنندگان داخلی تغییر کند و از فناوری های تک حمایت بیشتری صورت گیرد.
وی ادامه داد: مسئولان باید به جای وارد کردن محصول خارجی با قیمت بالا، امکانات را به سویی هدایت کنند که به تولید داخلی منجر شود.
کوثریان گفت: باید به جای وارد کردن این فناوری و مونتاژ آن، با اعتماد به نیروی داخلی، به فناوری ساخت داخل دست یابیم.
وی ادامه داد: ساخت این نوع از سلول های خورشیدی روی زمینه های بسیار ارزان و انعطاف پذیر مانند شیشه و پلاستیک که در دمای بالا عملکرد بهتری نسبت به سیلیکون های کریستالی دارد مقرون به صرفه تر است.
مجری طرح تحقیقاتی فناوری ساخت سلول های خورشیدی گفت: راندمان بیشتر در دماهای بالا و سازگار با محیط به ویژه در مناطق گرمسیری و وجود ابزارهای لازم در کشور برای بومی سازی و امکان ساخت آن در ابعاد بزرگ از دیگر مزایای فناوری سیلیکون آمورف است.
گفتنی است همزمان با آغاز به کار نمایشگاه هفته پژوهش ، تفاهم نامه همکاری های علمی – پژوهشی بین مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان و رییس دانشگاه شهید چمران اهواز در محل نمایشگاه های بین المللی خوزستان در اهواز و با نظارت نماینده استانداری خوزستان ومعاون توسعه مدیریت و منابع انسانی امضا شد.
نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری خوزستان از 9 تا 12 آذر با حضور 27 سازمان، دانشگاه و شرکت در نمایشگاه دایمی اهواز برگزار درحال برگزاری است. در فن ‌بازار این نمایشگاه 19 شرکت خصوصی دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته اند.
6037
خبرنگار: سپیده اسکندری *
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد